Скіфські бронзові навершя

В експозиції Запорізького обласного краєзнавчого музею представлені бронзові навершя IV ст. до н. е. зі скіфських царських курганів Гайманова Могила (с. Балки Василівського району Запорізької області) та Чмирева Могила (с. Велика Білозерка Запорізької області).

 

Дослідження пам’ятки археології світового значення Гайманова Могила проводилося у 1969 – 1970 рр. науковцями Інституту археології АН України. Очолив експедицію досвідчений український археолог В. Бідзіля. До складу експедиції входили також відомі українські археологи Б. Мозолевський та О. Тереножкін.

Під час розкопок кургану було виявлено чотири поховання: 2 чоловічих і 2 жіночих. В одному з поховань було відкрито потаємну камеру зі значною кількістю цінних предметів. Однією з найцінніших знахідок стала срібна чаша з позолотою, прикрашена рельєфними зображеннями скіфських воїнів. Крім того, було знайдено велику кількість амфор, бронзових котлів, підносів, жаровня, блюда, відерця, дерев'яні чаші з золотими оббивками, срібні глеки, срібні ритони із золотими оковами у вигляді голів барана та лева, та багато іншого.

Комплекс бронзових наверший із зображенням оленя був виявлений під час розборки крепіди (кам’яної кладки навколо кургану), де археологи знайшли сліди тризни. Окрім них, тут було відкрито цілий комплекс бронзових прикрас кінського спорядження і поховальної повозки: чотири бронзові псалії, 12 бронзових дзвіночків, велика кількість блях різного розміру та інше.

 

Знайдені під крепідою навершя — бронзові пласкі суцільнолиті з прямокутним рельєфним двостороннім зображенням оленя. Олень на зображені встає з лежачого положення. Передня частина тулуба ще лежить на зігнутих ногах, а задня — вже піднята. Пишні стилізовані роги лежать на крупі. Фігура встановлена на вузькому прямокутному підніжжі, до якою знизу прикріплена пірамідальна втулка.

Всі навершя з оленями надзвичайно близькі між собою і відрізняються одне від одного деталями і станом збереженості. Так, кожне зображення оленя має свій індивідуальний орнамент на плечі.

Там же були знайдені і бронзові грушоподібні пустотілі навершя з циліндричною втулкою знизу. В стінках грушоподібної частини прорізані чотири трикутні прорізі. Зверху навершя увінчані повнооб’ємною схематичною фігурою хижого птаха у польоті. На верхній частині фігури схематично показаний пір’яний покров.

 

Можливо, до прикрас поховального кортежу належать і три бронзові грушоподібні навершя з фігурками гріфонів з кургану Чмирева Могила. Навершя були виявлені випадково поруч із залишками кургану у 1977 р.

 

Бронзові навершя з Чмиревої Могили мають грушоподібну форму і прикрашені ажурним орнаментом, що зображує грецьку 5-леписткову пальметку. Зверху навершя прикрашені фігуркою крилатого орлиноголового грифона з лапами лева. Фігура спирається на тонке підніжжя.